У Музеју наивне и маргиналне уметности у Јагодини, у четвртак 20. фебруара у 18.00 сати отворена је изложба Јан Књазовиц – сто година од рођења пионира уметности наиве.

Рађање савремене уметности није директно условило настајање наивне уметности, јер су ове две уметничке појаве настале из различитих контекста и имале различите темељне импулсе. Међутим, савремено доба је допринело да наивна уметност буде призната и прихваћена као легитимни облик уметничког израза.

Ова изложба посвећена је уметнику који је започео своју каријеру на једноставан и скроман начин. Рођен у Ковачици, завршио је шест разреда основне школе на матерњем језику, бавио се земљорадњом, што је вероватно обликовало његов поглед на свет и утицало на његов уметнички израз.

Почео је да слика масним бојама, прво копирајући репродукције, а затим је постао активни члан ликовне секције „Покрока” која је основана 1951. године. Прво јавно излагање имао је 1952. године са групом ковачичких сликара на изложби поводим 150. година од оснивања Ковачице. Књазовиц је био заљубљеник у свет боја, а његов рад је обиловао ведрим темама. Највише је волео ултрамарин плаву боју, која је била погодна за стварање ноћних призора, а најчешће је сликао сцене из ноћног живота.

Његово најпознатије дело „Дечји плес” из 1954. године, постигло је велики успех. Ово дело се чак нашло на једној од четири поштанске марке из серије „Југословенска уметност” из 1974. године, и на насловној страни романа „Бакоња Фра Брне” Симе Матавуља, штампаног у Швајцарској.

Његове слике носе снажну симболику, али и дубоку емоцију, што их чини универзалним и ванвременским, чак и када представљају теме и призоре специфично везане за живот на селу. Књазовиц, кроз рационални однос фигура, а посебно боја у композицији, исказује свој сликарски темперамент и гради свој сликарски стил којег се доследно придржава. На тај начин Књазовицево сликарство укључено је у велику породицу наивне уметности.

Изложба ће трајати до 31. марта 2025. године.

Кустос изложбе: Радмила Стаменковић

Музеј наивне и маргиналне уметности 2024. Сва права задржана.
Privacy Policy / Terms of Use