У Салону Ото Бихаљи- Мерин отворена је изложба “ПАСАЖ У САЛОНУ и друга места сусрета уметности и живота”.
На отварању присутнима су се обратиле др Ивана Башичевић Антић, директорка Музеја наивне и маргиналне уметности, др Милена Драгичевић Шешић, професорка емерита Универзитета уметности у Београду и Милица Ивић, кустоскиња изложбе.
Изложба “Пасаж у салону, и друга места сусрета уметности и живота” резултат је истраживачког рада са самоорганизованим групама маргиналних уметника Племе Ф20 и Битлсти.

Кроз пасаж у салону на крилима авиона иде пруга. У пасажу у салону пси лају, а пси су лудаци. Ако се прође кроз пасаж на другу страну, можда је тамо иста страна. А и откуд пасаж у салону?

Изложба “Пасаж у салону, и друга места сусрета уметности и живота” резултат је истраживачког рада са самоорганизованим групама маргиналних уметника Племе Ф20 и Битлсти. Ова комплексна, дводелна изложба одвијаће се у Салону Ото Бихаљи-Мерин и у Уличној галерији у Београду и представиће радове колектива који задржавају узбудљиви лиминални статус константног произвођења садржаја негде између уметности и живота.

Племе Ф20 је самоорганизовани анонимни колектив људи са психијатријском дијагнозом шизофреније Ф20. Битлсти су трочлана самоинцијативно организована група која већ 10 година делује у оквиру АКЦ Матријаршија из Београда, а чине је корисници удружења за подршку особама са сметњама у развоју Наша кућа. Оба колектива су до сада учествовала на колективним изложбама, перформансима, представама и концертима. Ово им је прва заједничка изложба.

Пасаж у салону имплицира немогуће, невидљиве канале којима се простори живота и уметности укрштају, а осим тога, указује на истраживање адекватних или могућих простора за излагање маргиналне уметности која настаје без излагачке сврхе.
Изложба ће бити реализована као део завршне конференције АРТИС пројекта у организацији Факултета драмских уметности из Београда. Финансиран у оквиру програма ЕУ Хоризонт 2020, АРТИС пројекат се бавио трансформативним потенцијалом уметности на појединце и друштво. Окупио је истраживаче из различитих научних дисциплина у циљу проучавања различитих аспеката уметничког деловања. Документовањем реакција хиљада људи на визуелну уметност широм Европе, пројекат је имао за циљ да разуме емоционалне последице сусрета са уметношћу у институционалном (музејском, галеријском), и свакодневном урбаном контексту.
Ауторски тим изложбе је због тога за прву локацију изабрао Салон Музеја наивне и маргиналне уметности (Београд/Јагодина), некадашњи лични и радни простор који је претворен у галерију, а за другу локацију пасаж у Безистану у којем је галерија отворена за пролазнике без временског ограничења. Питању трансформативне моћи уметности тим прилази са становишта да близина уметности и живота нема свој почетак у историјској авангарди и не огледа се у активизму, него је одувек припадала животу тела и животним односима унутар света (Б. Кунст).

Ауторски тим изложбе чине Милица Ивић, Жоана Маркаде Мо и Софија Пашалић и колективи Племе Ф20 и Битлсти. Изложба је реализована као део сарадње између Музеја наивне и маргиналне уметности и Уличне галерије из Београда.
Изложба у Салону ОБМ ће трајати од 25. јуна до 9. јула. Изложба у Уличној галерији ће бити отворена 27. јуна и трајаће до 11. јула 2024. године.

Фотографије: Марко Павловић 

 

Музеј наивне и маргиналне уметности 2024. Сва права задржана.
Политика приватности / Услови коришћења