Уметност самоуких уметника најдиректније се инспирисала исконским мотивима борбе људског бића са недаћама које је живот доносио. Основна карактеристика њихове уметности јесте податак да не прате трендове и не имитирају уметност других, већ реагују на живот и инстинктивно прерађују догађаје из живота у своју уметност.
Вајар Милан Станисављевић ради у тамном дрвету, чију текстуру чува у природном, затеченом стању, тако да скулптуру праве од дрвета које ваде са дна река. То је дрво само по себи носилац поруке о проласку времена, о трагу постојања. Да је снага воље одржала човека кроз животне недаће сведоче експресивне, често секиром формиране, скулптуре Драгутина Алексића. Снага воље одржала је те самоуке уметнике да наставе да стварају иако нису имали подршку институционалног система уметности. Снага мотива и снага талента који су носили довела је њихове радове до светских колекција и музеја те је тако Богосав Живковић заступљен у колекцији музеја Колекција арт брут у Лозани, Драгиша Станисављевић био изложен у престижној Картије фондацији у Паризу. То су само нека од силних међународних признања која су показала да се у случају самоуког уметника невероватном снагом воље, уздизало из анонимности у свет признатих и учених уметника.
Борба и молитва основни су мотиви у историји ратова, тежње за еманципацијом и за Уставом гарантованим правима (што је повод Сретењског празника), али су исто тако најснажнији и најзаступљенији мотиви уметности самоуких. Чувени наивни сликар Јанко Брашић мотивом Косовског боја одушевио је и критику и публику. Монументална композиција, коју музеј представља на овој изложби, најбољи је пример да је уметност ипак област где таленат и упоран рад имају већи значај него школа.
Најзад, савремени академски уметник Горан Стојчетовић, који се бави и излаже у оквиру уметности сирове визије или арт брут-а, својим радовима показао је да поред академског образовања уметност ствара пратећи своју снажну потребу да одговори на изазове времена не пратећи диктат академије.
др Ивана Башичевић Антић
директорка МНМУ